Turistautak
| általános tudnivalók | útinformációk |
Általános tudnivalók
a gyalogsztrádákról
Jelzésrendszer
A Királykő turistaútjain a Romániában „szabványos” három szín (vörös, sárga, kék) és négy forma (sáv, kereszt, háromszög, pont) kombinációjával találkozhatunk. Az erdős részeken fákra, feljebb pedig kövekre (ritkábban oszlopokra) festve találjuk a jelzéseket. Az utóbbi évek során néhány út jelzését felújították (például a Curmătura menedékháztól a Hasadék-nyereg, a Forrás-völgyi-nyereg és a Hegyes-csúcs felé vezetőket), ugyanakkor vannak elhanyagoltabb részek is (főleg a keleti oldal aljában lévő erdőirtások területén).
Karakter
A Királykő turistaútjainak jellege magasság és terepviszonyok függvényében erősen változik. Ezeket a hegység jellegéből fakadóan három csoportba sorolhatjuk: 1) a főgerincet követő; 2) a főgerincre többnyire merőleges fel-, illetve levezető; és 3) a vonulatot körülölelő hegylábi úthálózatra. Az utóbbiakat leszámítva általában nagy szintkülönbségeket kell leküzdeni, a jó erőnlét mellett pedig sokszor a szédülésmentesség sem árt.
A főgerincen és az oda vezető utak sziklás részein több helyütt a kezünket is használnunk kell a továbbhaladáshoz, időnként pedig láncos/acélsodronyos szakaszok teszik biztonságosabbá a kitett, meredek sziklaletörések mellett lévő utakat. Nedves időben ezek az utak veszélyesen csúszóssá válhatnak, kiváltképp ha lefagynak. Helyenként a felgyülemlő apró kőtörmeléken még száraz időben is könnyen megcsúszhat a lábunk, ez különösen a gerinc kitett szakaszain int fokozott óvatosságra. A hegylábi régió erdőségeiben (ahol nem irtották ki) már nem kell ilyen nehézségekkel számolni, a turistautak sok esetben erdészeti utakat követnek, de akad köztük gyalogösvény is.
A hegység túraútvonalainak négy fő találkozási pontja alakult ki az idők során: a Curmătura menedékház és a Vladuska-nyereg („La Table”) a keleti oldalon, valamint a Plaiul Foii menedékház és a Kis-Tamás-nyereg („Királykő válla”) a nyugati oldalon. Királykői kalandozásaink során ezek közül többet is biztosan érinteni fogunk, érdemes megjegyezni őket. A két említett nyereg mellesleg a vonulaton keresztirányban áthaladó Kárpátok-főgerinc részeként is fontos.
Az alábbi lista a Királykő leggyakrabban látogatott turistaútjait igyekszik felölelni (kiterjesztése folyamatban van, a többi útvonalra még egy darabig várni kell). A felsorolt utak többségéhez részletes vagy általános útleírás tartozik, valamint egy-két kivételtől eltekintve az összes útvonal megtekinthető a kiralyko.ro GPS alapú térképén is. Az itt megadott időtartamok irányadóak – természetesen egyéni kondíciótól függ, hogy ki mennyi idő alatt teljesít egy adott távot és szintet. Az oldalon közölt információk naprakészen tartásában számítok az olvasók terepi tapasztalataira, bármilyen változás vagy kiegészítés bejelentését szívesen veszem.
Zernyest → Zernyesti-szoros → Curmătura-menedékház
8,2 km | 3 óra | +680 m | –10 m | metszet | térképen
Zernyest → Zernyesti-szoros → Vladuska-nyereg (Határtábla)
9 km | 3 óra | +630 m | –10 m | metszet | térképen
Királykő hasadéka → Hasadék-nyereg → Curmătura-menedékház
3 km | 2½ óra | +650 m | –160 m | metszet | térképen
Ha hasznosnak találod az itt található túraleírásokat és megteheted, támogasd a kiralyko.ro fenntartását és fejlesztését hűtőmágnes vásárlással, adományozással, vagy utasbiztosítás kötésével!
Ez az útvonal a Királykő hasadékával közvetlenül szomszédos szakadékvölgyben vezet fel a Nagy-Királykő északi gerincére, egészen pontosan a Torony-csúcsra (más néven: Királykő tornya).
Megközelítése Zernyest felől a Diana-menedékhez tartó kék sáv jelzésű turistaútról lehetséges. A kék kereszt táblával megjelölt letérőjét a Királykő hasadékába vezető sárga sáv jelzés leágazását követően, tíz percen belül elérjük. Itt balra fordulva könnyebb kaptatóval kezdünk felfelé kapaszkodni a lombhullató erdőben. Ezen a szakaszon viszonylag ritkán jelzett ösvényen haladunk, mely mintegy 500 m után ketté is válik. Első ránézésre a jobb kéz felé elkanyarodó ág tűnhet kijártabbnak, de valójában az egyenesen vezető ágon vezet a jelzett út, ami kicsivel később megerősítést nyer. Rövidesen feltűnnek előttünk az első sziklafalak, útvonalunk az ezek által közrefogott meredek törmelékfolyáson vezet tovább felfelé. Kezdetét veszi a küzdelmes görgetegtaposás, ami nagyban meghatározza az egész út jellegét.
Jobboldalt hamarosan egy barlangnyílásra lehetünk figyelmesek, a továbbiakban pedig egy-két kisebb sziklafelugrás lop „változatosságot” a monoton küzdelembe. Ezeknél még nincs biztosítás, a következő lépcsőnél azonban rövid acélsodrony segít felkapaszkodni. Rögtön e fölött újabb hasonló akadályba ütközünk, ahol azonban nincs kiépített segítség. Ezt a sziklalépcsőt jobbról kerülhetjük meg, a füves (eső után sártól kissé csúszós) meredélyen óvatosan felkapaszkodva. Fent pihenésre alkalmas helyet találunk, amit érdemes kihasználni, már csak a szép kilátás miatt is. Innen jobban szétnyílik a szakadékvölgy, helyenként a törpefenyő is megtelepszik (ezen a részen a kőfolyás mellett haladó kitaposott ösvény kényelmesebb haladást biztosít).
Feljebb aztán megint összeszűkül a völgy és ismét a görgetegen (vagy inkább annak bal szélén) próbálkozhatunk feljebb jutni a sziklafalak tövében. Közben érdemes figyelni a falakra festett jelzéseket, melyek egy ponton (az 1650 méteres szintvonal tájékán) bal kéz felé kikanyarodnak a fővölgyből. Ösvényünk immár gyepes-törpefenyős részen kapaszkodik tovább rendületlenül. Ezt a szakaszt szép alpesi növényzet és a Barcasági-medencére, valamint a Persányi-hegységre nyíló pompás kilátás színesíti. A gerincre való megérkezés előtti kb. 100 méternyi szint újfent nehezebb terepet tartogat számunkra (törpefenyőbe szorítva, csúszós sziklalépcsőket hágva kell meredeken felfelé haladnunk), ám egy utolsó nekirugaszkodással ez az akadály is leküzdhető. Utunk kezdetétől számítva mintegy 2½-3 óra elteltével elérjük a Nagy-Királykő piros ponttal jelzett északi gerincét, nem sokkal a Királykő tornya (1923 m) alatt.
Itt jobbra fordulva kb. 50 m kapaszkodással elérhetjük a Torony-csúcsot (ahonnan tovább folytathatjuk utunkat az északi gerincen, de vissza is ereszkedhetünk a kék sáv jelzésű turistaútra a Létrás-szakadékvölgyön); bal kéz felé pedig a Hasadék-nyeregbe ereszkedhetünk le, szintén a gerincen (a nyeregből pedig aztán a Curmătura menedékházhoz, vagy a Kis-Királykőre mehetünk tovább, illetve a Hasadék-völgyön is leereszkedhetünk a kék sáv jelzésű turistaútra).
Utoljára frissítve: 2018/08/19